بازگشت به صفحه اصلي

سخنان مهم ال‌گور در تالار قانون اساسي واشنگتن (9 نوامبر 2003)

دولت بوش، آزادي‌هاي مدني و امنيت ملّي

ال‌گور حدود سه ماه پيش سكوت يك ساله خود را شكست و با سخنراني جنجالي 7 اوت در دانشگاه نيويورك سياست‌هاي دولت جرج بوش را به شدت مورد حمله قرار داد. در روز يكشنبه 9 نوامبر 2003/ 18 آبان 1382 شاهد دوّمين سخنراني ال‌گور عليه دولت بوش بوديم. اين سخنراني، كه در ساعت 2 بعد از ظهر به وقت واشنگتن آغاز شد و در ساعت 3 پايان يافت (50/ 10 تا 50/ 11 بعد از ظهر به وقت تهران)، به‌طور مستقيم از صداي آمريكا پخش مي‌شد. دوّمين سخنراني ال‌گور، كه قطعاً از اولي جنجالي‌تر خواهد بود، در تالار قانون اساسي شهر واشنگتن ايراد شد. اين اجتماع به دعوت "انجمن قانون اساسي آمريكا" (American Constitution Society) و سازمان MoveOn.org برگزار شده بود. ال‌گور خطيبي قدرتمند است. او بسيار جذاب و مؤثر و متين سخن مي‌گويد و به اين دليل سخنانش بارها با ابراز احساسات پرشور حضار قطع شد.

موضوع سخنراني ال‌گور رابطه آزادي‌هاي مدني و امنيت ملّي بود و اثبات اين‌كه طبق قانون اساسي ايالات متحده آمريكا تلاش براي حفظ امنيت ملّي نبايد مخل و محدودكننده آزادي‌هاي مدني باشد. ال‌گور تأكيد كرد كه بنيانگذاران ايالات متحده بر رعايت تام آزادي‌ها در تمامي اوضاع تأكيد ورزيده‌اند و چيزي به‌نام "وضع جنگي" را به عنوان محدودكننده آزادي‌هاي مدني پيش‌بيني نكرده‌اند. او تأكيد كرد كه طبق قانون اساسي ايالات متحده قطعاً رئيس‌جمهور محترم است، ولي مردم نيز محترم‌اند. ال‌گور سياست‌هاي داخلي دولت بوش را در راستاي تحقق "دولت پليسي" خواند كه جرج ارول در كتاب 1984 خود پيش‌بيني كرده است. او در سخنراني 7 اوت خود نيز اين مقايسه را انجام داده بود. ال‌گور گفت:

[پس از حادثه 11 سپتامبر 2001] براي اوّلين بار در تاريخ ما شهروندان آمريكايي به‌وسيله شاخه اجرايي حكومت زنداني شدند بدون اين‌كه به جرمي متهم شوند، بدون اين‌كه از حق حضور در دادگاه برخوردار شوند، بدون اين‌كه بتوانند با وكيل دعاوي ملاقات كنند، و حتي بدون اين‌كه بتوانند با خانواده‌هاي‌شان تماس بگيرند. رئيس‌جمهور بوش مدعي اين حق يكجانبه است كه با هر شهروند آمريكايي كه او را "جنگجوي دشمن" مي‌داند چنين كند. اين كلماتي جادويي است.

ال‌گور افزود: حادثه جديد ديگري نيز در حوزه آزادي‌هاي مدني رخ داده است. اكنون دولت فدرال اين حق را يافته كه مراجعه شما به هر وب سايتي را در اينترنت دنبال كند، از تمامي كساني كه برايشان ايميل مي‌فرستيد يا ايميل دريافت مي‌كنيد فهرست برداري كند و همچنين تمامي كساني را كه به آن‌ها تلفن مي‌كنيد يا به شما تلفن مي‌كنند. دولت حتي موظف نيست به دادگاه گزارش دهد كه با اين اطلاعات چه مي‌كند. براي اولين بار در تاريخ 212 ساله ايالات متحده آمريكا، پليس مي‌تواند از قاضي حكم بازرسي هر خانه‌اي را كه بخواهد بگيرد، سپس به در خانه شما بيايد و بگويد: «در را باز كن»، و اگر به سرعت در را باز نكردي آن را خرد كند. اكنون پليس مي‌تواند بدون اخطار قبلي وارد خانه شما شود و اگر در خانه نباشيد ماه‌ها در آنجا بماند بي‌آن‌كه شما را مطلع كند. ال‌گور سپس به موارد متعددي از اختيارات جديدي اشاره كرد كه پليس به دست آورده است؛ مثلاً، اف. بي. آي. مي‌تواند به كتابخانه‌ها مراجعه كند و فهرست كتاب‌هايي را كه يك فرد مطالعه كرده دريافت كند.

ال‌گور گفت: دولت بوش تمامي اين سياست‌هاي ناقض آزادي‌هاي مدني را به بهانه مبارزه با تهديد تروريسم انجام مي‌دهد. او افزود: به گمان من نه حمله به آزادي‌هاي مدني و نه حمله به عراق براي دستگيري اسامه بن‌لادن بهترين راه مبارزه با تروريسم نيست. در هر دو مورد دولت بوش هدف خطايي را نشانه گرفته است. در هر دو مورد دولت بوش با تظاهرهاي مصنوعي و احساسي به گمراه كردن ملت مشغول است و اين شايسته دمكراسي آمريكايي نيست. در هر دو مورد از هراس عمومي بهره‌برداري سياسي مي‌شود و خود را مدافعان كشور ما جلوه مي‌دهند در حالي‌كه به تضعيف نه تقويت آمريكا مشغول هستند. در هر دو مورد از پنهانكاري و فريب بي‌سابقه‌اي بهره مي‌جويند تا در برابر كنگره، دادگاه، مطبوعات و مردم مجبور به پاسخگويي نباشند.

ال‌گور دولت بوش را متهم كرد كه اسرار حادثه 11 سپتامبر را در اختيار كنگره قرار نمي‌دهد و اين رويه، به‌گفته سناتور مك‌كين، سبب شده كه «نظريه توطئه گسترش يابد و از اعتماد مردم به دولت كاسته شود.» او افزود: بر اساس شواهد بسيار، اطلاعات مهمي در دست بود كه مي‌توانست از فاجعه 11 سپتامبر جلوگيري كند ولي دولت بوش در اين زمينه كوتاهي كرد. ال‌گور به موارد فراواني از دستگيري غيرموجه مهاجران عرب و مسلمان و بدرفتاري با ايشان اشاره كرد كه به‌وسيله اف. بي. آي. صورت گرفته و چهره ناخوشايندي از دولت آمريكا ترسيم كرده است.

سخنان 9 نوامبر ال‌گور بيانگر چالش عظيمي است كه دولت بوش با آن مواجه خواهد بود. اين چالش در ماه‌هاي آينده اوج خواهد گرفت و انتخابات سال 2004 ايالات متحده آمريكا را به يكي از پرتنش‌ترين موارد مشابه در تاريخ اين كشور بدل خواهد ساخت.

سه بامداد دوشنبه 19 آبان 1382


متن كامل سخنراني‌ ال‌گور را در اين آدرس مي‌توانيد مطالعه كنيد:

http://www.moveon.org/


Friday, February 20, 2009 : تاريخ آخرين ويرايش

 کليه حقوق مندرجات اين صفحه براي عبدالله شهبازي محفوظ است.

آدرس ايميل: abdollah.shahbazi@gmail.com

ااستفاده از مقالات با ذکر ماخذ مجاز است. چاپ مقالات به صورت کتاب ممنوع است.