نومحافظه کاران براي غارت آمده اند

اخيراً دو مقاله مهم منتشر شده است درباره سودهاي کلان ‏اطرافيان آقاي جرج بوش از جنجالي که از 11 سپتامبر 2001 با عنوان "جنگ با تروريسم" ‏به راه انداخته‌اند. اولي در گاردين جمعه 9 مه/ 19 ارديبهشت است و دومي در ابزرور ‏يکشنبه 11 مه/ 21 ارديبهشت.‏

در  مقاله اوّل با عنوان «دو چهره از رمسفلد»  مي‌خوانيم که وزير دفاع دولت بوش در سال 2000 عصو هيئت مديره کمپاني ABB مستقر در زوريخ بود که 200 ميليون دلار رآکتور اتمي ب کره شمالي فروخت و همين آقا در سال 2002 کره شمالي را به عنوان ‏تروريست و بخشي از «محور شرارت» معرفي کرد.

مقاله دوّم جالب‌تر است:

به‌نوشته گاردين، آقاي جيمز وولزي، رئيس پيشين سيا و ‏مشاور متنفذ دولت بوش، عضو هيئت مديره مؤسسه آمريکايي Paladin ‏ است که ‏ميليون‌ها دلار از جنجال "جنگ با تروريسم" سود برده. اين مؤسسه خصوصي سه ماه بعد ‏از حادثه 11 سپتامبر تأسيس شد تا به بررسي علل و پيامدهاي حادثه فوق بپردازد. اين  ‏مؤسسه تاکنون 300 ميليون دلار پول دريافت کرده است.

ديک چني، معاون ‏رئيس جمهور، به کمپاني بزرگ نفتي هاليبرتون مربوط است و قبل از انتخابات سال 2000 رئيس آن بود.  يکي از کمپانيهاي تابع  هاليبرتون اخيرا برنده يک قرارداد 90 ميليو ن دلاري براي ترميم چاههاي نفت عراق شد. 

ريچارد پرل، مقام متنفذ پنتاگون و از رهبران جناح جنگ طلب نومحافظه کار، شريک اصلي کمپاني Trireme است.

و جرج شولتز، وزير خارجه سابق، عضو هيئت مديره گروه بکتل است که بزرگترين پيمانکار دولت ايالات متحده بشمار ميرود و قرار است در بازسازي عراق نقش مهمي داشته باشد. شولتز رياست کميته آزادي عراق را به دست داشت.

پيوندهاي نومحافظه‌کاران و اعضاي دولت بوش با کمپاني‌هاي بزرگ بسيار ‏بيش از اين‌هاست. بايد اضافه کنم که ريچارد پرل، که يهودي است، در اواخر سال ‏‏1970 از  سوي اف. بي. آي. متهم بود به جاسوسي براي دولت اسرائيل. در آن زمان ‏پرل دستيار سناتور جکسون بود.‏ 

 
 
 

 

 

Friday, February 20, 2009 : تاريخ آخرين ويرايش

 کليه حقوق مندرجات اين صفحه براي عبدالله شهبازي محفوظ است.

آدرس ايميل: abdollah.shahbazi@gmail.com

ااستفاده از مقالات با ذکر ماخذ مجاز است. چاپ مقالات به صورت کتاب ممنوع است.