بازگشت به صفحه اصلي


 

سه‌شنبه 3 آبان 1384/ 25 اکتبر 2005
بازنويسي و تنظيم مجدد صفحه: شنبه 6 خرداد 1385/ 27 مه 2006

کوه دلو در 35 کيلومتري جنوب شيراز واقع است (بنگريد به نقشه مسير آن)، يعني از پليس راه شيراز- بوشهر تا کوهپايه دلو بيست دقيقه راه است. به‌رغم اين، شيرازي‌ها از اين کوه شناخت چندان ندارند. در شيراز منطقه سپيدان (اردکان فارس) به عنوان ييلاق شهرت فراوان دارد ولي کمتر کسي کوه دلو را، به‌رغم نزديکي راه و طبيعت منحصربه‌فرد آن، مي‌شناسد. کوه دلو آخرين شاخه جنوبي جبال زاگرس است؛ يعني جبال زاگرس با اين کوه به پايان مي‌رسد. کوه دلو با حدود 3200 متر ارتفاع از سطح دريا مرتفع‌ترين قله جنوب شيراز است، حدود 17 هزار هکتار وسعت دارد و سرآغاز منطقه‌اي کوهستاني، به وسعت حدود سه هزار کيلومتر مربع، است که به کوهمره سُرخي شهرت دارد. جبال کوهمره سُرخي سراسر پوشيده از جنگل‌هاي کهن و انبوه زاگرسي و چشمه و رودخانه است و يکي از شگفتي‌هاي طبيعت جنوب ايران به‌شمار مي‌رود. ظل‌السلطان در کوه دلو به شکار رفته و در خاطرات خود آن را عجيب و کم‌نظير خوانده است.

نقشه مسير شيراز به کوه دلو

کوه دلو از دوره ساساني مأواي طوايف کوه‌نشين سُهري (سُرخي) بوده است و هم‌اکنون دو طايفه از طوايف شش‌گانه سُرخي به‌نام‌هاي «ناصرو» و «دهدار» در فصل ييلاق در اين کوه مأوا دارند. من پيش‌تر تصوّر مي‌کردم که نام «دلو» ترکي و از ريشه «دلي» به معني «ديوانه» است. گمان مي‌بردم که طوايف ترک اين نام را داده‌اند و منظورشان کوه «سرکش» بوده است. اين تلقي در کتاب ايل ناشناخته: پژوهشي در کوه‌نشينان سُرخي فارس (نشر ني، 1366) بازتاب يافت. بعدها، آقاي ايرج افشار توجه دادند که، با توجه به نام‌هاي مشابه چون «دالاهو» (کرند غرب)، نام «دلو» فارسي است. روستاي دارنجان (دارنگان، دارنگون)، در کوهپايه دلو، از کهن‌ترين روستاهاي فارس است و قدمت آن به دوره ساساني مي‌رسد. اين نام در اصل «دارگان» بوده به معني مرکز درخت يا باغستان. نام روستاي فوق در منابع سده‌هاي اوّليه اسلامي مندرج است.

منظره کوه دلو و روستاي دارنگان

بخش مهمي از دوران کودکي و نوجواني من در کوه دلو گذشت. روستاي دارنجان محل زندگي پدرم بود و بقاياي قلعه او هنوز پابرجاست. اندکي دورتر از اين قلعه، قلعه پدر بزرگ پدرم (عبدالله خان دارنگاني) قرار دارد که قدمت آن به دوره ناصري مي‌رسد. شيرين‌ترين خاطرات زندگي من به کوه دلو و کوهپايه آن تعلق دارد.

درياچه کوثر و کوه دلو

در شهريور 1384 و فروردين 1385 پسرم و تعدادي از دوستان چهار سفر به کوه دلو و جنگل بلوط دان، در کوهپايه دلو، کردند و پسرم، حبيب‌الله شهبازي، عکس‌هايي زيبا فراهم آورد. بخشي از اين تصاوير را برگزيده‌ام و در اين صفحه به نمايش مي‌گذارم. (براي مشاهده عکس در قطع بزرگتر بر روي آن کليک کنيد.)

عکس‌هاي سفر 8 شهريور 1384 به کوه دلو

عکس‌هاي سفر 9 دي 1384 به جنگل بلوط دان در کوهپايه دلو

عکس‌هاي سفر 7 فروردين 1385 به کوه دلو

عکس‌هاي سفر 16 فروردين 1385 به کوه دلو

 


Friday, February 20, 2009 : تاريخ آخرين ويرايش

 کليه حقوق مندرجات اين صفحه براي عبدالله شهبازي محفوظ است.

آدرس ايميل: abdollah.shahbazi@gmail.com

ااستفاده از مقالات با ذکر ماخذ مجاز است. چاپ مقالات به صورت کتاب ممنوع است.